Feeds:
Posts
Comments

Archive for the ‘Publix’ Category

I don’t normally make a 2nd run to Publix, but I had some REALLY good coupons still to use.  And well, it was warrented.  So here is what I got:

*5 Coffeemate 1.10 each – 3x .75 and 2x 1.00 = .10 or .35 each!

2 Maalox 4.99 each – 5.00 = Free with 1 cent overage each

3 Publix Mountain Splash 2L = .79 each

1 BenGay 4.49 – 2.00 mfr – 2.00 store = .49 each

*2 Power of Fruit Bars = 1.70 each – 1.00 = .70 each

*4 Jennie-O Turkey Bacon = 1.40 – .55 = .85 each

*4 Al-Fresco Sausages = 2.75 – 2.00 = .75 each

*BOGO Prices

So that is what I got for 15.62 Out Of Pocket.  Saved 44.84!

 

So you are probably asking yourself, what in the world is she going to do with 7 things of creamer (Remember I bought 2 the other day) !  For one, I like creamer vs milk in my coffee.  So 5 of those bad boys are in the freezer for when I am ready to use them.  Yes, my freezer and I are best friends.    Power of Fruit is just a nice thing to have on hand when the kids want a nice healthy treat.  It is basically mushed fruit in a pushup.   Gotta love it.  The sausages, well again, they are currently in my freezer.  We will have them one night, when I forget to take something out.  It will prevent me from having to get take out.   And for 75 cents, it is well worth the savings!   Maalox, well who knows when heartburn is going to hit.  I find it is always nice to have on hand.   Dave was just asking this weekend if we had any BenGay in the house.  And I didn’t.   But I do now!   It was 49 cents!   We are set for a year.  So unless it is free, or we go through some serious muscle aches, that should last us and I won’t have to buy it again for a long time.    So the Bacon.   Good Bacon.   Turkey Bacon!   We LOVE us some bacon in this house; however, it is normally a treat.   As I refuse to pay the price at the store for bacon!  Well it has been my week.    Each day I have gone to the store, i have picked up 4 Jennie-O bacon!   It is 85 cents.   I have not seen bacon at that price in the year I have been couponing!  So I have been trying to resist emptying out the coupon dispense sitting right next to the bacon!  It is on sale too!  I mean bingo!

And that is the trick you have to over come with couponing.   When you shop, you normally run in, get the stuff you need, and run out!   Well, with couponing, you won’t shop like that.    And you need to stockpile (not hoard!)  You need to ask yourself, is this something I am going to need in the next 12-18 weeks?   If the answer is Yes and it is on sale, and it has coupons, then woohoo, you have a good deal!

And that is not something that came easy to me.  That is something I struggle with all the time.   Oh snap, that reminds me.  I need to pick up milk for Martha.   doh!   Back to the store I go.      And there are things like that are going to come up.  No matter how much you plan, or collect coupons, life happens.   Don’t fret.     I try to keep to 50 dollars a week for my budget.  Yes, that is everything from toilet paper, to meat, to produce, to dog food, to cleaners.   However, I also budget 300 a month for groceries.  So that gives me $100 extra a month, in case things come up that I didn’t plan for.

So let my type that again.  When I make out my weekly grocery list, I try to keep it under 50 dollars Out of Pocket expenses.   So in 4 weeks, that would total $200.oo.    Which is usually right on the money, however, lets say in week 3 Kroger has this GREAT sale on pork loin!  (I use pork loin for alot.  So that would make me really happy.)   So I won’t have to worry about my weekly budget, I know I got that extra 100.00 for the meat sale!   If no meat sale comes up, oh well.  Life is grand.. More money in the bank!

I hope I made some of my thinking clearer for you.

Read Full Post »

A friend wanted to see what I bought for 32 dollars at the grocery store.   I saved over 46 dollars!

1/2 gal. of publix milk -> 1.89

*2 CoffeeMate Creamer -> 1.10 – 1.00 = .10 each

2 Glad Kitchen Garbage Bags -> 5.49 – 3.00 = 2.49 each

1 BenGay -> 4.49 – 4.00 = .49

1.2 lb Bananas => .83

2 Autry Mill Yellow Corn Meal -> 1.49 – 1.00 = .49 each

Goldfish -> 1.00

*4 Jenni-o Turkey Bacon ->  1.40 – .55 = .84 each

2 Band-aid -> 2.39 – 2.00 = .39 each

*4 Swiss Miss Hot Cocoa -> 1.00 – .50 = .50 each

Publix Eggs -> 1.39

*1 Welch’s Grape Juice -> 1.63 – 1.00 = .63

*2 Starkist Tuna (4 pack) -> 1.95

1 Bunny Bread -> 2.39 – .50 = 1.89

12 pack of Mountain Dew -> 3.67

* BOGO item

So there ya go.  I didn’t need alot of produce this week as I still have lots in my fridge.   And I will freeze one of those creamers.   I am thinking about going back to the store to pick up some more of those as well as some more Bengay.

 

 

 

Read Full Post »

Well… I am really bummed.  My publix trip went really wrong today.   I should have just skipped over the Sargento Cheese sticks.   Gah.. Always go with your gut feeling.   I over-rid mine and paid WAY too much and now I don’t even have a rebate form, because I don’t think mine came with one.    GAH!  That is just totally frustrating.

Anyway, here is the break down:

CVS:

2 Gillete Body Washes: $4.00 each

– BOGO Free Coupon (-$4.00)

-$4.00 ECB Bucks;

Paid:  $.64 (that was the tax) and got back 8 ECB bucks

Kroger:

To be done later.. when I find the reciept!

Publix:

Klondike Bar:  ($1.75)

Sargento Shredded Mozzerella: $2.00

– $.50  Kroger Coupon  (doubles to a $1.00)

Total $1.00
3 Sargento String Cheese:  $4.59  (yeap.. this is the big mistake)

Total:  $13.77  (Yikes)

2 Sargento Cheese Burst $2.00

Total: $4.00

2 Hefty One Zips:  $1.15

-$1.00/2 Hefty Coupon

Total $1.30

2 Hefty One Zips:  $1.15

-2 $.15 Hefty Coupons (doubles $.30)

Total: $1.69

4 Yakisoba Noodles $.60

-2 $1/2 Yakisoba coupon

Total: $.40

8 Publix Yogurt: $.40

Total: $3.20

Bananas: $1.80

6 Knorr Rice: $.75

-3 $.55/2 Publix Coupon

-1 $.60/2 Knorr Rice coupon

Total:  $2.25 ($.35 each)

Publix Milk (1/2 gal): $1.85

3 Kellogs Cereal: $2.00

-1 $1.50/3

Total $4.50

Red Pepper: $1.56

French’s Mustard: $1.45

– $.30/1 (doubles to $.60)

Total: $.85

2 Fusion Snack Mix 1.00

– 2 $1/1 Fusion Coupon

Total: FREE!!!

Plum Tomatoes: $1.37

Wesson Oil: $1.90

– $1/1 Wesson Oil Coupon

Total: $.90

4 Publix Mountain Splash: $.79

1 book of stamps:  $8.80

Total: $58.76

Savings:  37.82

(Okay, so to make me feel even worse… ) if you pull out the stamps and the cheese…

I would have only spent: $36.19…    Which is a  much nicer number!!! Considering that would put me right in line for my budget of $50.00 a week!

Read Full Post »